Charakternosť
našich pív
PIL KAždý nesmrteľný
Rodinný pivovar s dlhou tradíciou varenia piva, ktorý bude o 95 rokov sláviť 100 rokov od svojho založenia. Pivovar MARTINS vznikol v roku 2015 v Martine ako logická reakcia na neprijateľnú chuťovosť ponúkaných pív v turčianskej metropole Martin. Bolo logické, že budeme chcieť variť pivo, ktorého chuťovosť je naviazaná na remeselnosť výroby biologického ležiaku martinského typu.
Pivo, ktoré varíme je určené pre všetky pivoňky a pivonierov, ktorí zodpovedne pristupujú ku konzumácií tohto ušľachtilého moku z čoho logicky vychádza, že musíme variť biologické pivo, ktoré neohrozuje našich zákazníkov na zdraví, čím im chceme dopriať možnosť dlhoročnej konzumácie piva MARTINS.
V Martine 1.1.2020.
Svetlý ležiak 10 ° – výrazná slamenná farba jačmeňa neskorej žatvy, kde je zreteľná iskrivosť rannej letnej rosivosti s vôňou hmatateľných nežne zobúdzajúcich sa kvasiniek s dozvukom chmeľového vánku sosnového hája.
Chuťový prejav začína kryštalickou čírosťou HaDveO, v ktorom sa postupne začína prejavovať organická chuť chmeľovej hexagonálnej mriežky, ktorej horkosť sa v závere splnovo prejavuje v zadných kalichových papilách.
Chuť je postavená na začínajúcej sa sladkej zrnnosti vyzretého jačmeňa, ktorá kryhovým lomom končí v uzavretej kruhovitosti kávovej zemitosti.
Pil každý nesmrteľný!
Svetlý ležiak 12 ° – vo farbe je citeľná vrcholiaca splnitosť agátovej medovice, ktorá sa vo svetle prejaví výrazne jantárovo-eliptickou oblosťou, kde iskrivosť piva vychádza z teplých tónov slnka končiaceho obzorom Sulina. Vôňa je ladená vo vysokom tóne jačmennej sladovej oktávy, ktorá spontánne prechádza do allegro tónov vône rozžmolených čerstvých lupeňov chmeľu.
Chuťový prejav vychádza z harmonického prepojenia aminokyselín s fruktózovou sladkosťou kvitnúcej lúky, ktorá pozvoľne prechádza do výraznej chmeľovej huňatosti ukončenej vlnitou horkosťou s nežným citrusovým Rittbergerom.
Surovinové
kvarteto
1. VODA (aqua)
Priamo z nášho vrtu bez chlóru.
Kontrola:
Sládok sa napije vody a keď je z nej na mäkko môže sa variť.
2. SLAD (brasii)
Výhradne vyrobený zo sladovníckeho jačmeňa. Nepoužívame kukuricu, ryžu, zemiakový škrob, nepridávame žiadny cukor. Pri varení používame viac druhov sladov (svetlý slad plzenského typu, karamelový slad, tmavý slad mnichovského typu, farbiaci slad).
Kontrola:
Zo sladovníckeho jačmeňa inštalatér upečie chlieb a potom ho nechá dozrieť tri dni. Následne ním ponúkne susedov a počká 24 hod a až po uplynutí tejto doby rozhodne, či je vhodný na varenie piva.
3. CHMEĽ (humulus lupulus)
Výhradne používame české odrody chmeľov, nepoužívame chmeľové extrakty.
Kontrola:
Sládok si uvarí čaj z chmeľu, ktorý následne vypije a počká 10 min. Ak po uplynutí tejto doby začne chváliť svoju svokru, vie, že chmeľ je kvalitný a môže sa sypať do sladiny.
4. KVASINKY (fermentum)
Používame tekuté kvasinky s jemne chlebovou príchuťou, vhodné pre spodné kvasenie ležiakov.
Kontrola:
Pomocník sládka zje 50 gramov kvasníc. Ak po uplynutí 24 hodín sa mu zlepší trávenie, upraví stolica, naštartuje imunita, omladne o 10 rokov, zlepší sa kvalita vlasov, nechtov, činnosť obličiek a pečene a zlepší sa duševná rovnováha, kvasnice sú v poriadku a môžu ísť do mladiny.